Skip to main content

V dnešním článku se zaměříme na proces registrace jako identifikované osoby (IO) v České republice pro řidiče Bolt/Uber.

Proč se musím stát identifikovanou osobou?

Nejprve je důležité pochopit, co znamená být identifikovanou osobou. Podle zákona České republiky musí být všechny osoby nakupující služby od zahraničního subjektu registrovány jako identifikované osoby. Vzhledem k tomu, že obě služby, Bolt i Uber nejsou českými subjekty, ale zahraničními (všimněte si informací na faktuře), fakturují Vám poplatky za použití jejich služby bez DPH v režimu přenesení daňové povinnosti. Vaší povinností, je se registrovat jako identifikovaná osoba a následně z fakturované částky odvést finančnímu úřadu 21 % z poplatku, jejich komise.

Co potřebuji k registraci jako identifikovaná osoba?

Zde se liší postup pro nové řidiče služby Uber a Bolt. Uber řidiči se musí jako identifikovaná osoba registrovat ještě před první jízdou. Řidiči Bolt mohou začít jezdit i bez registrace a k registraci použít první fakturu od Boltu.

Postup

 

1. Otevřete si formulář: https://adisspr.mfcr.cz/dpr/adis/idpr_epo/epo2/form/form_uvod.faces?CPodani=Drrd4pXY5xX5L7QK0t93wjxs

2. DIČ: CZ(rodné číslo) nebo u cizinců CZ(evidenční číslo pod jakým Vás vede fin. úřad)

3. Typ daňového subjektu: F – fyzická osoba (OSVČ) nebo P – právnická osoba (s.r.o. a jiné)

4. Typ registrace: Identifikovaná osoba

5. Důvod registrace podle konkrétního ustanovení zákona o DPH

    • § 6l – dobrovolná registrace ID osoby (v přihlášce se nezadává datum rozhodného dne pro povinnost zákonné registrace) – nejčastěji pro UBER, protože UBER vyžaduje potvrzení o registraci jako ident. Osoba před registrací řidiče UBER
    • § 6h – registrace ident. osoby, která už přijala plnění od zahr. subjektu (v přihlášce se jako datum rozhodného dne pro povinnost zákonné registrace uvádíme datum na faktuře Bolt) – nejčastěji pro Bolt, protože UBER vyžaduje potvrzení o registraci jako ident. Osoba před registrací řidiče UBER

6. Důvod dobrovolné registrace (textové pole)

    •   „Chci se stát řidičem pro službu UBER/Bolt.“

7. Bankovní účet – přidejte svůj bankovní účet

8. Přílohy – Přidat e-přílohu

    •   Jako přílohu můžete vložit fakturu obdrženou od Boltu, která ukazuje naúčtovanou komisi (v případě, že jste v kroku 5. zvolili jako důvod § 6h)

9. Protokol chyb – klikněte na „Protokol chyb“, aby Vám formulář sám napověděl, která pole je potřeba vyplnit. Jakmile je protocol bez chyb, lze formulář odeslat.

10. Odeslání písemnosti – jako poslední krok odešlete písemnost datovou schránkou.

Otázky a odpovědi

Z jaké částky se DPH vypočítá?

Ukážeme si příklad:

Řidič si jízdou vydělá 30 000 Kč (jízdné).

Poplatek (komise), který si Bolt automaticky strhne (25 %) činní 7 500 Kč.

Řidič podává daňové přiznání k DPH a zaplatí 21 % z částky poplatku (komise), tedy 1575 Kč.

Může za mě registraci udělat někdo jiný?

Proces registrace jako identifikovaná osoba může na první pohled působit komplikovaně, proto s registrací i s vyplňováním daňových přiznání rádi pomůžeme. Registraci nabízíme za 300 Kč a daňová přiznání k DPH za 400 Kč.

Upozornit
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
roman kišš
roman kišš
před 3 měsíců

dobri večer sem pod flotylo partnerski řidič a chu jit na ičo sam na sebe jezdyt a nevim jak to mam udélat kolig se plati dane potřebuju poradit či mi zavolate dékuju předem .

2
0
Rádi bychom znali vaše názory, prosím, komentujtex